Menü

Murat II

Klasik Projeler

Murat II

Murat II-Türkiyenin en eski mavi tur şirketlerinden Yeşil Marmaris’e ait olan 28 metre ahşap yelkenlinin renovasyon projesi.

Tekne de öncelikle değişen misafir profiline uygun olarak eski charter teknelerine kıyasla kabin sayıları düşürülerek  çok daha geniş ve aydınlık mekanlar ve sirkülasyon alanları oluşturldu, konforu ve kullanım alanlarını arttıran yeni bir kamara tefrişi yapıldı, daha sonra mekan ayırıcılarının malzemelerine ve renk ve şekline karar verildi.

Teknenin nostaljik ruhuna sağdık kalınarak, kabin tavanlarında mevcut kemerelere dokunmadan sadece aralarına yine ses emici ve titreşimi azaltıcı sünger kaplı  paneller monte edildi ve sıcak etkiyi korumak amacıyla yüzeyi hasır dokulu malzeme ile kaplatıldı.

Renk ve malzeme seçimlerinde yine ses emici özelliği yüksek sünger lamineli vinil beyaz duvarlarının yanına,sıcak maun tonları,ve altın varak dokunuşlar eklenirken halı,perde ve döşemeliklerde ise seçim doğal taş tonlarından yana oldu,Lapis ,kobalt ve safir tonlarında derin maviler tercih edildi.

Salon kısmında geniş ve rahat bir oturma gurubu olan teknede direkler hem salonda hem de güverte altında denk geldiği kabinde yarı dairesel formlu birer kütüphane ile saklanarak iç mekanda da fonksiyonel  hale getirildi.

Duvarlarda uygulanan dalgadan ilham alınarak oluşturulan organik  kıvrımlar bütünlüğü sağlamak amacıyla kapılar daki kaplama deseninde de çalışıldı.

Mobilyaların ve aydınlatma elemanlarının da neredeyse çoğunun tasarımı projeye özel yapılırken  küçük ilüzyonlar ve bol ışıklı yansımalar  yaratmak amacıyla yüzeylerde ayna kullanıldı.

Mekanda kimlik bütünlüğü sağlayan en önemli deta ylardan biri olan resim seçimlerinde deniz üzerinde geçen eski Holywood komedilerinden ilham alınırken,uzun bir araştırma sonucu bulunan Some Like it Hot,Anchors Aweigh gibi klasik filmlerin espirili çekim arkası görüntüleri ve film karelerini kullanıldı.